Hodonínští zápasníci vybojovali v Sarajevu šest medailí a zlatý pohár

     Ujetých tisíc osm set kilometrů, čtyři pobytové dny, tři společné tréninky a sobotní mezinárodní turnaj v zápase řecko-římském, to je stručný výčet z bohatého programu, který v hlavním městě Bosny a Hercegoviny na začátku dubna absolvovali pod vedením trenéra JiříhoBajákamladí zápasníci T.J. Sokol Hodonín. Exkluzivní pozvání do kouzelného Sarajeva přišlo od vzácného muže, předsedy Zápasnického klubu Bosna, osminásobného zápasnického mistra Jugoslávie a vlajkonoše bosenského olympijského družstva v Atlantě, FahrudinaHodžiče, kterého nadchla kvalita nedávné Velké ceny Hodonína. Zasloužilý mistr sportu Hodžič si na svá bedra naložil nelehký úkol, když po ukončení bolestné občanské války, začal s obnovou bosenského zápasnického sportu, jejíž součástí je i pořádání Sarajevského poháru. Ten se v hornaté metropoli konal již po dvanácté a opět byl oficiální součástí doprovodného programu bouřlivých oslav 73 letého výročí osvobození města od nacistické okupace.

     Letošní ročník Sarajevského poháru, na kterém prověřili síly hodonínských borců, zápasníci z Bosny a Hercegoviny, Srbska, Chorvatska, Slovinska, Černé Hory a Makedonie, se odehrál na olympijském stadionu Zetra, kde dokázali čeští hokejisté vybojovat na XIV. Zimních olympijských hrách stříbrné medaile. Hodonínským zápasníkům se na tomto sportovním svatostánku dařilo ještě lépe, když vybojovali pět zlatých medailí a v soutěži družstev pak zlatý pohár. Navíc další individuální ocenění zde získal vítěz váhy do 60 kg, kadet Jakub Šimčík, který byl vyhlášen jako nejlepší zápasník turnaje. Toto ocenění bylo naprosto zasloužené, neboť český reprezentant, Šimčík, svedl čtyři atraktivní souboje, ve kterých provedl hned osm chvatů vysoké technické hodnoty, přičemž celkově nasbíral rekordních čtyřiatřicet bodů. Cestou za vítězstvím Šimčík postupně porazil Srba Luku Radeniče, Bosňana Josipa Sutona a Chorvaty Leona Petriče a Luku Čizmina.      .

     I druhý příslušník kadetské kategorie, Martin Paulus, vybojoval zlatou medaili poté, co ve finále váhy do 55 kg vybodoval devět jedna na technickou převahu domácího borce,Tea Vargu Črepinka.

     V nejlehčí juniorské váze do 51 kg se úspěšně představil Ondřej Todt, který si poradil i s finálovým soupeřem, Lukasem Tomičem z Liky Záhřeb. První perioda tohoto finále byla seznamovací a skončila bez bodu. Od začátku  druhé periody však Todt převzal iniciativu, využil lepší fyzické připravenosti, a po točené záruči položil svého soupeře na lopatky.

     Skvěle zazápasil i další junior, Jiří Procházka, který ve finálovém klání váhy do 79 kg nedal žádnou šanci sarajevskému borci,NamikuKamenicovi, jehož rozdrtil deset dva na body.

     V supertěžké váze juniorů do 125 kg se statečně pral Viktor Lišťák, který nezvládl jen finálové utkání proti o 15 kg těžšímu Bosňanovi AldianuMemičovi, se kterým po šesti minutách urputného boje prohrál na body.

     V kategorii mladších žákůprezentoval hodonínskou zápasnickou školu Jiří Baják mladší, který se probojoval ve váze do 44 kg až do finále, v němž svedl dramatický souboj s chorvatským zápasníkem,FranemŠtajduharem. Brzy po začátku utkání seBaják ujal po rychlém strhu vedení o dva body, které udržel až do začátku druhé periody, kdy se šikovnému Chorvatovi podařila klekanázáruč za čtyři body.Pomýšlel-li Bajákna zlatou medaili, tak musel bodovat, což se mu také podařilo třicet sekund před koncem klání, kdy změnil bojové garde a provedl vítězný záhlavák do slabší levé strany soupeře.

T.J. Sokol Hodonín by rád veřejně poděkoval svým zápasníkům za vzornou reprezentaci a popřál jim mnoho štěstí v bojích v rámci květnových mezinárodních turnajů v Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku.

Zpracoval: Jiří Baják, organizační pracovník a trenér oddílu zápasu T.J. Sokol Hodonín

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Jiří Baják. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.